Október 15-én parlamenti választások lesznek az Ukrajnát az egyik leghangosabban és legelkötelezettebben támogató országban, Lengyelországban. A voksolás két „régi motoros” politikus, Jarosław Kaczyński és Donald Tusk összecsapását hozza majd, jelen pillanatban mindkettejüknek esélye van a kormányalakításra. Az ukrajnai háború támogatását illetően nagy változásokra nem kell számítani, az Európai Unióhoz való lengyel viszonyban viszont fordulat jöhet. Az orosz invázió kezdete óta elmérgesedett a korábban kiváló viszony a lengyel és a magyar kormány között, az européer Tusk győzelme esetén viszont még ennél is tovább romolhat a kapcsolat.
Tegnap a Bloombergre hivatkozva írtunk arról, hogy visszatáncol Lengyelország az Európai Unióval folytatott jogállamisági vitában, most Jarosław Kaczyński, a Jog és Igazságosság (PiS) elnöke, miniszterelnök-helyettes jelentette be, hogy megszüntetik az Európai Unió Bírósága által kifogásolt bírósági fegyelmi tanácsot, írja a Népszava.
Egy újabb képviselő visszatérése után a Jog és Igazságosság (PiS) vezette lengyel kormánykoalíció visszaszerezte az alsóházban a többséget, amelyet június végén formálisan elveszített - közölte szerdai sajtóértekezletén a PiS elnöke, Jaroslaw Kaczynski.
Minden jel arra utal, hogy a lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) elnöke, Jaroslaw Kaczynski kormányfőhelyettes lesz Mateusz Morawiecki miniszterelnök kabinetjében - erősítette meg csütörtökön Ryszard Terlecki, a PiS parlamenti frakcióvezetője, a parlament (szejm) alelnöke.
A jövő évi minimálbérnek a tavaly nyáron javasoltnál is magasabb emelését kezdeményezte keddi ülésén a lengyel kormány, a lépés a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) legutóbbi választási kongresszusán szerepelt egyik fő programpontként.
Andrzej Duda lengyel államfő hétfőn váratlanul bejelentette, hogy megvétózza a legfelsőbb bíróságról és az országos igazságszolgáltatási tanácsról szóló törvényt. Ezek annak az igazságügyi reformnak a részei, amely a múlt héten kiverte a biztosítékot az Európai Bizottságnál, és ami miatt az elmúlt napokban több tízezren tüntettek az utcákon Lengyelországban.
Tüntetők állták el a lengyel parlament minden kijáratát több órán át péntek éjjel, Jaroslaw Kaczynski, a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt vezetője csak rendőrségi fellépés eredményeként tudta elhagyni az épületet - jelentették hírügynökségek.
Megszavazta szerdán a lengyel szejm a nyugdíjkorhatár csökkentését előirányzó törvényt, melynek értelmében jövő év októberétől a nők 60, a férfiak pedig 65 évesen élhetnek a nyugdíjba vonulás lehetőségével.
Kedd este ismét módosította az alkotmánybíróságról szóló törvényt a lengyel parlament alsóháza, melyre kemény bírálatokat kapott Varsó, alig 24 óra leforgása alatt. Egyes vélemények a Magyarországon végbement folyamatokhoz és az Orbán-kormány intézkedéseihez hasonlítják a jelenlegi fejleményeket.
Folytatták részvényárfolyam-esésüket a lengyel bankok a csütörtöki kereskedésben, miután a Reuters szerint kiderült: az eddig várt 5 milliárdnál magasabb, 6-6,5 milliárd zlotys különadót szedne be tőlük különadóként az új kormány.
Önállóan alakíthat kormányt a nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt, mivel a vasárnapi lengyel parlamenti választások nyomán 235 mandátummal fog rendelkezni a parlament 460 fős alsóházában, a szejmben - derül ki a hivatalos végeredményekből, amelyeket kedden ismertetett az országos választási bizottság (PKW). A PiS a szavazatok 37,58 százalékát szerezte meg a választásokon.
Cudar évek várnak a lengyel bankokra: jövőre a magyarhoz hasonló mértékű különadó bevezetését és a lakossági frankhitelek banki teherviseléssel történő konverzióját tervezi a vasárnapi választásokon győztes Jog és Igazságosság Pártja (PiS). Még a magyar NHP-hoz hasonló jegybanki hitelprogram is indulhat náluk.
Sokkal nagyobb mozgások elé néz a lengyel zloty árfolyama, amennyiben egy ellenzéki képviselő indítványa támogatásra talál - számol be a Financial Times. Az egyre népszerűbb Jog és Igazságosság Párt politikusa a frankban eladósodott háztartások megsegítésére szólította fel a kormányt, külön megemlítve Magyarország esetét.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Víz alatt a nagyváros több negyede.
Ha tényleg ez volt az ötlet, úgy néz ki bevált.
Magas a tét, kicsi a külnöbség.
Változtatni kell az adópolitikákon.
Japánban zsugorodott a GDP, pedig a vámok még be sem ütöttek.
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?